خبرخون

امروز : پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 5 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 1231

هدف از مناظره های تلویزیونی انتخابات چیست؟

هدف از مناظره های تلویزیونی انتخابات چیست؟
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : خبرداغ مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
هدف از مناظره های تلویزیونی انتخابات چیست؟به گزارش خبرداغ به نقل از آفتاب،این کارشناس مسائل سیاسی و مدیر اسبق شبکه العالم در گفت وگو با ایسنا درباره ی ویژگی مناظره های تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: مناظره خوب باید در راستای شفاف سازی عملکرد کاندیداها باشد و اگر هم واقعیتی گفته می شود به منزله ی تخریب نباشد. متأسفانه ما ایرانی ها این نقطه ضعف را داریم زمانی که نقاط ضعف مان مطرح می شود واکنش خوبی از خود بروز نمی دهیم اما به هر حال اگر واقعیتی در مناظره ها مطرح شود، این به منزله تخریب نیست. اما اگر هر دروغی را روا بدانیم و قواعد انسانی را زیر پا بگذاریم به منزله تخریب محسوب می شود.

او سپس یادآور شد: زمانی که کاندیدای مورد نظر با قدرت، مدرک و سند حرفی را مطرح می کند آن مناظره قابل قبول است؛ بنابراین اگر کاندیدایی بر موضوعی اشراف داشته و مدارک کافی داشته باشد، اشکالی ندارد که در برنامه مناظره آن را مطرح کند.

بهشتی پور سپس تأکید کرد: عصبانی شدن در برنامه مناظره که میلیون ها مخاطب دارد، چه در مقام کاندیدا و چه در مقام رییس جمهور غلط است و آنجا که رقیب مقابل را تخریب می کنیم شخصیتش را زیر سوال برده ایم و این اشکال زیادی دارد اما اگر با استدلال و آمار نکته ای را مطرح کنیم، موفق بوده ایم.

این کارشناس سیاست و رسانه در بخش دیگری از گفت وگوی خود با اعتقاد بر اینکه هدف از مناظره های تلویزیون باید شفاف سازی اقدامات کاندیداها باشد، اظهار کرد: به عنوان مثال اگر کاندیدایی مطرح می کند که در طول چهار سال درآمد ملی ایران را دوبرابر خواهد کرد باید کاملا توضیح دهد که چگونه به این ادعا رسیده است و یا اینکه کاندیدایی می گوید یارانه ها را ۲۰۰ هزار تومان خواهم پرداخت توضیح دهد که این مبلغی که مطرح می کند قرار است از کجا تأمین شود؛ بنابراین باید شفاف سازی در مناظره های تلویزیون و بین کاندیداها شکل بگیرد.


او سپس گفت: اگر چالش های مناظره ها بر اساس واقعیت ها (فکت ها) ایجاد شود، مناظره ها به درستی برگزار شده اند اما وقتی مناظره ها با جدل، مغلطه و سفسطه همراه باشند برای اینکه کاندیدایی به پیروزی برسد، اشکال دارد.

بهشتی پور با اشاره به اینکه در همه کشورهایی که مناظره برگزار می کنند در روند انتخابات تأثیرگذار بوده است، یادآور شد: مناظره به روش صحیح مناظره کنندگان هم برمی گردد. بنابراین اگر کاندیداها می خواهند موفق باشند باید تمرین کنند. به اندازه ای که چالشی ترین سوال ها هم زمانی که از آن ها پرسیده می شوند پاسخ مناسبی برای آن ها داشته باشند به ویژه اینکه آمار و ارقام دقیق و درستی را برای مناظره آماده کرده باشند؛ البته طبق شنیده ها، سوالات مناظره های سازمان صداوسیما از کاندیداهای ریاست جمهوری یک روز قبل به آن ها ارائه می شود و این بهترین فرصت برای آن ها برای تمرین کردن است.

این کارشناس رسانه همچنین درباره ی مناظراتی که بین کارشناسان و تلویزیون برگزار می شود اظهار کرد: این مناظره ها در راستای خط و خطوط و جناحی برگزار می شود و در برخی موارد جناحی عمل می کنند نه کارشناسانه و به جای اینکه برنامه کارشناسانه تحلیل شود، جناح مقابل را ناکارآمد جلوه می دهد و کاملا بحث جناحی مطرح است.

حسن بهشتی پور در پایان گفت وگوی خود درباره ی مناظره های ویژه انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: کاندیداها باید تلاش کنند سیاست شفاف سازی و بدون تخریب را در برابر طرف مقابل دنبال کنند و به دنبال باز کردن حقایق باشند چرا که این مناظره ها سرنوشت یک ملت را رقم می زند و باید برای مردم ارزش قائل شوند تا منافع ملی را تأمین کنند نه منافع گروهی و جناحی؛ بنابراین در این راستا هر مستندی که کار می شود خوب است به ویژه مستندهایی که راجع به انتخابات دوره های قبل تهیه می شود. اما باید دید که در این مستندها به چه بخش هایی پرداخته شده است.

برچسب ها : خبرداغ-سیاسی

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است