خبرخون

امروز : پنج شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 3 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 6217

نماینده مجلس: روحانی اداره دولت را به جهانگیری واگذار کرده است

نماینده مجلس: روحانی اداره دولت را به جهانگیری واگذار کرده است
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: آقای رئیس جمهور عملا کمتر فرصت برای پرداختن به اقتصاد مقاومتی داشته و مدتی است که نهاد ریاست جمهوری و مجموعه دولت و سایر مجامعی که باید آنها را اداره کند توسط معاون اول رئیس جمهور اداره می شود و طبیعی است که این مسئله از یک سو و عدم انسجام تیم اقتصادی دولت مشکلات اقتصادی را تشدید کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو فارس، با اشاره به عملکرد دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی در طول یک سال گذشته گفت: اقتصاد مقاومتی در واقع یک تغییر جهت در نوع فرایندها، کارها، برنامه ریزی ها و یک نقشه راهی است که همه باید ملزم به آن بوده و باشیم و بر اساس آن عمل می کردیم نه اینکه کارهای معمولی و کارهای روزمره بوده را به حساب اقتصاد مقاومتی بگذاریم. البته اگر جهت اقدامات روزانه دستگاه ها و وزارتخانه ها در راستای اقتصاد مقاومتی باشد بسیار خوب است.

* اطلاعات دقیقی در خصوص میزان اجرای اقتصاد مقاومتی در دست نیست

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: به جز در یک مرحله که مرکز پژوهش های مجلس واحدهای سنجشی را برای میزان عملیاتی شدن 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری که آن هم ناقص ماند تهیه نشد دستگاه دیگری این اقدام را انجام نداده است و می توان گفت که اطلاعات دقیقی در خصوص میزان اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در اختیار نداریم.

* شرایط جامعه پیام مثبتی را در خصوص اجرای اقتصاد مقاومتی به همراه ندارد

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: آنچه که از برآیندها در جامعه مشاهده می شود و آنچه که طبق گفته رئیس جمهور از جیب مردم و درآمدهای مردم مشخص می شود این است که این موارد پیام مثبتی را در خصوص اجرای اقتصاد مقاومتی به همراه ندارد که از جمله آن می توان به مواردی همچون معیشت مردم اشاره کرد که به جز یک قشر مرفه سایرین که عمده جامعه را شامل می شود امروزه هزینه ها با درآمدهایشان همخوانی ندارد.

وی افزود: علاوه بر قشر مستضعف جامعه امروزه افراد متوسط هم از نظر درآمدی دچار مشکل شده اند و این به آن معناست که جهت گیری های ما در راستای اقتصاد مقاومتی نبوده است که یکی از علل این امر بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی است.

* تعطیلی واحدهای تولیدی معلول واردات بی رویه کالاهای خارجی قابل تولید در کشور است

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: تعطیلی واحدهای تولیدی در کشور معلول چند عامل است که مهمترین آن واردات بی رویه کالاهای خارجی است که در کشور به راحتی می توان آنها را تولید کرد اما دولت متاسفانه این اجازه را داده که از کشورهای دیگر از جمله ترکیه با توجه به قرارداد «ترجیحات گمرکی» هر چه امضا کرده واردات پوشاک و کالاهایی از این دست با تعرفه اندک به کشور وارد شود و این یکی از نشانه های عدم تحقق و عدم توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: این نحوه واردات کالاها در حالی است که در یکی از بندهای سیاست اقتصاد مقاومتی تصریح شده واردات و صادرات کشور باید هوشمندانه باشد که به نظر بنده هوشمندانه نیست.

*علی رغم همه تأکیدات اقدام خاصی در عرصه عمل در عمل به اقتصاد مقاومتی مشاهد نمی شود

وی افزود: درست است که در صحبت ها و سخنرانی ها و در شعارهایمان بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح می کنیم اما در جایی که پای عمل به میان می آید اقدام خاصی انجام و نتیجه خاصی نیز حاصل نمی شود.

* خام فروشی در نفت با سیاست های اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: یکی از بندهای سیاست اقتصاد مقاومتی ممانعت یا کاهش خام فروشی است؛ اگرچه این امر درست است که ما سهم خود را از تولید اوپک داشته باشیم اما اینکه ما نفت مان را به صورت خام به فروش برسانیم و این استخراج و فروش نفت باعث نشود که در کشور تولید کار شود با سیاست های اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: یکی از گام های اساسی در خصوص اقتصاد مقاومتی این است که بانک ها در جایگاهی قرار بگیرند که سرمایه های آنها در جهت تولید هزینه شود نه اینکه هر بانکی به انحای مختلف دنبال سود بیشتر باشد و با هم برای پرداخت سود بیشتر رقابت کنند و برای اینکه سود بالاتری پرداخت کنند به اشکال مختلف فشار آن را تولیدکنندگانی تحمیل کنند که همه دارایی خود را در رهن و وثیقه بانک قرار دادند و عملا در بسیاری از موارد بانک ها صاحب کارخانه هایی می شوند که صاحبان آن ناتوان از اداره این کارخانه ها هستند.

* نمره دولت در عمل به اقتصاد مقاومتی نمره تجدیدی است

وی افزود: در اجرای اقتصاد مقاومتی نمره دولت نمره تجدیدی است و از بیست باید به دولت نمره 4 داد آن هم به خاطر زحماتی است که آقای جهانگیری در این باره کشیده است.

*رئیس جمهور اداره مجموعه دولت را به معاون اول خود سپرده/فرصت کم آقای رئیس جمهور برای پرداختن به اقتصاد مقاومتی

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: آقای رئیس جمهور عملا کمتر فرصت برای پرداختن به اقتصاد مقاومتی داشته و مدتی است که نهاد ریاست جمهوری و مجموعه دولت و سایر مجامعی که باید آنها را اداره کند توسط معاون اول رئیس جمهور اداره می شود و طبیعی است که این مسئله از یک سو و عدم انسجام تیم اقتصادی دولت مشکلات اقتصادی را تشدید کنند.

* وضع معیشتی مردم در عید امسال از سال های قبل بدتر شده است

حاجی دلیگانی در پایان خاطرنشان کرد: امسال نسبت به سال های گذشته وضعیت مردم در شب عید به مراتب سخت تر است و افرادی که پیش از این حاضر نبودند به خاطر 50 یا 100 هزار تومان رو بزنند امسال خانواده هایی که دارای سرپرست هستند برای 50 هزار و 100 هزار تومان رو می زنند و عنوان می کنند هیچ چیز نتوانستند برای خانواده هایشان خریداری کنند و حتی به نان شب شان هم محتاج هستند.

 

فارس

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است