خبرخون

امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 8312

نباید به مردم سخت گیری کرد/نگرانم که برخی چرا دروغ می گویند/نرخ ارز متعادل می شود

نباید به مردم سخت گیری کرد/نگرانم که برخی چرا دروغ می گویند/نرخ ارز متعادل می شود
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : آفتاب نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
آفتاب نیوز :
دکتر روحانی ، یک تلاش همگانی برای ایجاد اشتغال در کشور را ضروری خواند و با اشاره به شمار گسترده فارغ التحصیلان دانشگاهی و نیاز آنان به اشتغال، اظهارداشت: کل شاغلین ما در سال 92 بیش از  21 میلیون و 300 هزار نفر بوده که این رقم امروز به  23 میلیون نفر رسیده است.

به گزارش آفتاب نیوز؛ رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما زیاد درباره بیکاری صحبت کردید، اما چرا این روزها حجم بیکاری تا این حد زیاد شده است، گفت: مسأله اشتغال مهم ترین مسأله کشور است، یعنی در میان همه مسایل که حائز اهمیت، اشتغال مهم ترین است و بیکاری می تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور ما باشد.

نباید به مردم سخت گیری کرد/نگرانم که برخی چرا دروغ می گویند/نرخ ارز متعادل می شود

دکتر روحانی با بیان اینکه وجود یک یا حتی دو نفر بیکار در یک خانه خیلی می تواند نگران کننده باشد، افزود: این مساله که یک جوان که به سن 25 الی 30 سال رسیده و عمدتا به دلیل نداشتن اشتغال، هنوز توان مالی برای ازدواج و شروع زندگی خانوادگی ندارد، خیلی مهم است. برای ما حیاتی است که برای اشتغال جوانان تلاش جدی انجام دهیم.

رییس جمهوری اظهار داشت: از آغاز دولت در جلسات اقتصادی یکی از مسایل اصلی، بحث اشتغال و سرازیر شدن جوان های عزیز تحصیل کرده از دانشگاه ها به بازار کار بود. دانشگاه ها تأخیری را برای اشتغال ایجاد کرد. جمعیت محصل دانشگاه ما چند سال پیش حدود 2 میلیون بود و امروز  به 4 میلیون و 800 هزار نفر رسیده و سالانه 800 الی 900 هزار نفر فارغ التحصیل می شوند که نیاز به شغل دارند. به اضافه افراد دیگری هستند که کار نیاز دارند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تراکمی از افراد جویای کار در سال های گذشته داریم، تصریح کرد: از سال 85 تا 90، وقتی به آمار اشتغال نگاه کنید، تقریباً اشتغال ثابت و خالص ما ثابت است. یعنی سالانه حدود 14 هزار شغل خالص ایجاد شده است. بیکاری در جامعه متراکم شده است.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در دو سال گذشته آمار نسبتاً مناسبی برای اشتغال داریم، خاطرنشان کرد: کل شاغلین ما در سال 92، 21 میلیون و 300 هزار بوده است. بعد از آن در دو سال گذشته شرایط اشتغال بهتر شده و امروز کل شاغلین ما 23 میلیون نفر هستند.

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که البته رقم بیکاری هم اضافه شده است، گفت: افزایش تعداد متقاضیان کار، امسال تقریبا یک رکورد بوده است. امسال یک میلیون و 200 هزار نفر خواستار شغل بودند. امسال و پارسال ما سالی 700 هزار شغل ایجاد کردیم. 700 هزار رقم بسیار بالایی است. کشورهایی که در طول دهه گذشته توانستند به طور متوسط بالای 600 هزار شغل در سال ایجاد کنند، 5 کشور بودند.

رییس جمهوری اضافه کرد: البته در عین حال بیکارهای قبلی هم هستند، بیکارهای جدید هم به آنها اضافه می شوند. یعنی اگر سالی یک میلیون نفر وارد بازار کار شوند و ما 700 هزار شغل ایجاد کنیم باز 300 هزار نفر به آمار بیکاران اضافه شده است.

دکتر روحانی اظهار داشت: در دو سال گذشته به طور نسبی وضع اشتغال ما خوب بوده اما نسبت به تقاضا باز هم فاصله داریم. باید حداقل سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم. برای این کار همه باید دست به دست هم دهیم، یعنی دولت، کارآفرینان، بخش خصوصی، قوا و نهادهای دیگر. علت اینکه ما می گوییم باید از خارج سرمایه جذب کنیم و سرمایه های داخل را هم باید جذب کنیم، یکی از دلایلش همین بحث اشتغال است.

رییس جمهوری با طرح این سوال که اگر بخواهیم اشتغال درست کنیم راهش چیست؟، تصریح کرد: راه ایجاد اشتغال، سرمایه گذاری و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت جوان هاست. یکی از فضاهایی که می تواند اشتغال کند فضای مجازی است. در فضای مجازی مردم می توانند شغل های مناسب داشته باشند.

دکتر روحانی ادامه داد: در یک سال گذشته وزارت ارتباطات اعلام کرد که صد هزار شغل در بخش فناوری ارتباطات بوجود آمده است. این بخش یک فضای مناسبی برای اشتغال است و برای گسترش اشتغال در این حوزه، فضای مجازی ما به لحاظ ایجاد باندها و پهن باندهای مناسب باید آماده باشد.

رییس جمهوری تاکید کرد: باید سخت گیری ها را برای شبکه های اجتماعی کم کنیم، چون مردم زندگی شان با شبکه های اجتماعی مرتبط است. امروز زمینه اشتغال زیادی در این عرصه وجود دارد.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه همه باید دست به دست هم دهیم، گفت: اگر کسی در جذب سرمایه اخلال بوجود بیاورد و اگر قوای دیگر همکاری شان کمتر باشد، به اشتغال صدمه وارد می کند؛ لذا باید برای ایجاد اشتغال تلاش کنیم چراکه امروز یک هدف مهم ما رشد پایدار اشتغال زا در کشور است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه رشد باید هم پایدار و با محیط زیست سازگار باشد و هم باید شغل مناسب برای جامعه ما بوجود آورد، خاطرنشان کرد: برای این کار باید فضای کسب و کار و فعالیت های اقتصادی را آماده تر کنیم؛ نسبت به گذشته امروز از حرکت به سمت اشتغال خوشحالم، اما بخاطر فاصله ای که این میزان با تعداد افرادی جویای کار دارد و اینکه در سال 300 الی 400 هزار نفر بدون شغل بمانند، نگران هستم.

رییس جمهوری اظهار داشت: بنابراین هم رشد در اشتغال خوب بوده و هم متأسفانه بیکاری افزایش پیدا کرده یعنی اقتصاد ما به اندازه ای که توانسته اشتغال بوجود آورد، نتوانسته به اندازه کافی همه افرادی که جویای کار بودند را جذب بازار کار بکند؛ بنابراین همه باید در این زمینه تلاش کنیم تا فضای مناسب تری را برای اشتغال بوجود آوریم.

دکتر روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه برخی کارشناسان شرایط اقتصادی کشور را شبیه شرایط رکود می دانند و نرخ رشد اقتصادی که از طرف دولت اعلام شده با احتساب درآمد های نفتی 6.5 بدون آن 4.5 است، چطور می شود این را توجیه کرد آیا ما به سمت پیشرفت حرکت می کنیم؟، گفت: دو مرکز آمار ایران و بانک مرکزی مسوول بررسی و اعلام رشد اقتصادی در کشور هستند.  از ابتدای سال و در پیام نوروزی به مردم عزیز اعلام کردم که برای سال جاری رشد 5 درصدی را هدف گذاری کرده ایم و همان موقع بعضی از دوستان گفتند که این اعلام زود بود چون معلوم نیست به رشد 5 درصد برسیم ولی در ماه های اولیه حرکت هایی که در جامعه بود نشان می داد که ما به سمت این میزان رشد خواهیم رفت.

رییس جمهوری با بیان اینکه از یک طرف رشد در بخش تولیدات نفتی، گازی و میعانات و از سویی از شرایط محصول گندم معلوم بود ، اظهار داشت: ستاد اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال تلاش کرد در راستای راه اندازی و تقویت واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، تسهیلات بانکی را در اختیار آنهایی که نیاز دارند، قرار دهد و تا یکی دو ماه پیش بر اساس آمار 15 هزار واحد از تسهیلات بانکی استفاده کرده بودند که البته این رقم اکنون بالاتر و حدود 17 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط است.

دکتر روحانی ادامه داد: با افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی در سه ماهه اول سالجاری شاهد رشد بودیم، البته رشدی که در سه ماهه اول از سوی مرکز آمار اعلام شد حدود 4.5 بود و  ما انتظار داشتیم در سه ماهه دوم رشد بالاتری داشته باشیم که امروز رشد 6 ماهه اول امسال طبق محاسبات بانک مرکزی 7.4 و طبق محاسبات مرکز آمار 6.4 است.

رییس جمهوری در بیان دلیل تفاوت این دو آمار خاطرنشان کرد: معمولاً سال پایه ای که در آمار این دو مرکز لحاظ می شود، متفاوت بوده و در بعضی از محاسبات و آیتم ها اختلاف دارند که اگر سال پایه را یکی کنیم، این اختلافات بسیار کمتر خواهد شد و دستور دادم که تا پایان امسال بانک مرکزی و مرکز آمار ایران سال پایه را یک سال واحد قرار دهند تا این اختلافات کمتر شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه در 6 ماهه اول در بخش کشاورزی بر اساس محاسبات مرکز آمار ایران، 5.9 درصد رشد داشتیم، گفت: این رشد اقتصادی در بخش کشاورزی به نظرم ملموس است و امسال حدود 15 هزار میلیارد تومان معادل 11.5 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کردیم و کشاورز ان گندم کار رشد اقتصادی را در بخش خودشان شاهد هستند و می بینند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در بخش گردشگری نیز شاهد رشد هستیم، افزود: امروز برخی از هتل های کشور که قبلاً نصف اتاق های آنان خالی بوده، برای ماه ها جا ندارند و از پیش رزرو هستند.

دکتر روحانی با بیان اینکه بخش تولیدات صنعتی رشد مناسبی داشته است، اظهار داشت: رشد در بخش کشاورزی 4.1 ، در بخش خدمات 4.8 و در بخش نفت  2.1 است و مجموعاً رشد اقتصادی کشور 6.4 است که در شرایط منطقه ای امروز بسیار خوب است.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه پیش بینی بانک جهانی هم سال آینده هم رشد 6.6 است، گفت:  بنابراین رشد امسال ما بیش از آنچه آخر پارسال هدف گذاری کرده بودیم ، می باشد و حتماً تا پایان سال بیشتر خواهد بود.

رییس جمهوری با تاکید بر تداوم رشد اقتصادی، اظهارداشت: اینکه سال آینده هم رشد ما  6 درصد و یا کمتر باشد، نیازمند کار و تلاش خیلی بیشتری است و باید جذب سرمایه انجام داده و  فضای کار را مناسب تر کنیم.

دکتر روحانی اضافه کرد: کار بسیار بزرگی در بخش نفت انجام گرفته است، بعضی ها نوشتند که رشد اقتصادی موجود مرهون نفت است، پس نفت مرهون چیست؟ رشد نفت مرهون مهندسین، کارگران نفت، و تلاشگران این حوزه است. باز کردن چاه نفتی که ، بسته شده، آسان و راحت نیست. صادرات نفت در اواخر پارسال و  در دی ماه  سال گذشته حدود یک میلیون بشکه بود. اینکه از زمان اجرایی شدن  برجام ، بتوانیم رشد تولید نفت داشته و چاه های نفت را باز و فعال کنیم، نیازمند سرمایه گذاری بزرگی است و حدود یک میلیارد دلار هزینه کردیم تا چاه ها فعال شدند. کارگران صنعت نفت چندین ماه تلاش کردند تا این شرایط ایجاد شد و امسال، به جای 1.1 میلیون بشکه صادرات نفت خام ، حدود 2.2 میلیون و با میعانات حدود 2.7 میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات داریم و حرکت بسیار خوبی شروع شده است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:  در بخش کشاورزی و صنعت نیز شاهد  رشد مناسبی هستیم و  ادامه رشد اقتصادی به نظرم قطعی است چرا که مردم در صحنه هستند و قوای دیگر  در کنار مردم هستند و حتماً به ما کمک می کنند. نیروهای مسلح همانطور که امنیت خوبی امروز داریم، همین امنیت را ادامه می دهند لذا همچنان رشد اقتصادی خواهیم داشت و باید تلاش کنیم که این رشد، رشد مناسبی باشد.
دکتر روحانی با بیان اینکه پارسال به دلیل فشار اقتصادی رشد مناسبی نداشتیم، گفت:  بعد از اینکه در سال 91 رشد اقتصادی منفی 6.8 و سال 92 هم منفی 1.9 بود، در سال 93 و 94 رشد داشتیم. سال 95 هم سالی است که بعد از فضای برجام ، شرایط کاملاً برای رشد صادرات نفتی و غیرنفتی مناسب شده است.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره  صادرات غیرنفتی اظهارداشت: امسال صادرات غیرنفتی در 6 ماهه اول خیلی بهتر از 6 ماهه پارسال بوده و صادرات غیرنفتی در 9 ماهه اول امسال، حدود 31 میلیارد دلار است و نسبت به سال گذشته حدود 9 الی 10 درصد رشد داریم . صادرات نفتی هم شرایط  بهتری دارد به همین دلیل به شرایط اقتصادی آینده کشور خوش بین هستم.

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره نوسانات اخیر ارز اظهارداشت:  قیمت دلار در ماه های اخیر در برابر یورو، پوند و یوان رشد داشته است . دلار در ماه های اخیر در برابر پوند 15 درصد افزایش پیدا کرد و بطور متوسط در برابر ارز های مختلف، 5 الی 6 درصد رشد داشته است . به طور طبیعی در ایران هم قیمت آن رشد داشته است . رونق اقتصادی و وسعت واردات هم که نسبت به گذشته متفاوت است، در این زمینه تاثیر داشته است اما حتماً نرخ ارز متعال خواهد شد و نرخی که روزهای اخیر بود حتماً به نرخ متعادل برمی گردد.

رییس جمهوری تصریح کرد:  مردم می توانند نسبت به مسأله تورم، اطمینان داشته باشند که تلاش ما بر این است که مسأله کاهش تورم را ادامه دهیم و همه تلاش ما این است که امسال و سال آینده تورم یک رقمی باقی بماند . به مردم قول می دهیم که سال آینده دارای رشد اقتصادی خواهیم بود و امیدوارم تا پایان سال با بررسی هایی که انجام می دهیم ،برای سال آینده قولی به مردم بدهیم که بر اساس پیش بینی ها رشد اقتصادی داشته باشیم. ضمن اینکه فضای کسب و کار هم  بهتر و رشد سرمایه گذاری خارجی نیز در ایران بیشتر خواهد شد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در چند روز آینده به سالروز اجرای برجام می رسیم اظهارداشت:  آخرین قسمت تعهداتی که در برابر برجام داریم در همین سالروز برجام نهایی می شود و در فردو یک بخش تعهداتی داریم که هنوز انجام نشده است و در حال انجام است. چون قول ما یکساله است و 27 دیماه امسال ان شاء الله اجرایی می شود . امیدواریم طرف مقابل هم به همه تعهدات خودشان در برجام عمل کنند و شاهد رونق اقتصادی در همه کشورها و مخصوصاً آنهایی که در برجام با هم تعامل داشتیم، باشیم . نتیجه برجام همان  برد – برد به نفع همه است و امیدوارم همه شاهد نتایج  خوب آن در سال های آینده باشیم.


گزیده اظهارات رئیس جمهور:

 مساله اشتغال مهمترین مساله کشور است
آغاز گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور/اشتغال مهمترین مسئله کشور

- تلاش همگانی برای ایجاد اشتغال در کشور ضروری است ‏

- طی دو سال گذشته 700 هزار  اشتغال خالص ایجاد شده اما نسبت به تقاضا فاصله داریم

- برای حل مشکل اشتغال همه قوا و نهادها باید دست به دست هم دهیم

- اخلال در جذب سرمایه و عدم همکاری به اشتغال لطمه می زند

-دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در گفت و گوی زنده و مستقیم ‏تلویزیونی، ضمن ارائه گزارشی از مهمترین موضوعات روز کشور  و اقدامات دولت در بخش های ‏مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، درباره مهمترین مسایل منطقه ای و بین المللی با مردم سخن گفت.‏

-رییس جمهوری در ابتدای این گفت وگو، در پاسخ به پرسشی درباره اشتغال و برنامه ‏های دولت گفت:  اشتغال مهمترین مساله کشور است و بیکاری می تواند معضل بسیار بزرگی برای ‏جامعه و کشور ما باشد.‏

-دکتر روحانی، یک تلاش همگانی برای ایجاد اشتغال در کشور را ضروری خواند و با اشاره به شمار ‏گسترده فارغ التحصیلان دانشگاهی و نیاز آنان به اشتغال، اظهارداشت: کل شاغلین ما در سال 92 بیش ‏از  21 میلیون و 300 هزار نفر بوده که این رقم امروز به  23 میلیون نفر رسیده است.‏

-حتما نرخ ارز متعادل خواهد شد و به نرخی متعادل بازخواهد گشت و مردم می توانند نسبت به کاهش و کنترل تورم اطمینان داشته باشند.

-از اشتغال هر جوان خوشحال و از بیکاری آنها نگران می شوم

-ستاد اقتصاد مقاومتی به حدود 17 هزار واحد صنعتی برای فعال شدن تسهیلات ارائه داد

-با یکی شدن سال پایه، آمار رشد اقتصادی بانک مرکزی و مرکز آمار متوازن تر می شود

-رشد بخش کشاورزی در شش ماهه اول 95 معادل 5.9 و صنعت 4.1 بوده است

-طبق گزارش مرکز آمار، نرخ رشد شش ماهه 6.4 درصد است

-رشد بخش نفت، حاصل تلاش بزرگ کارکنان این بخش است

-مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح حتما برای تداوم رشد به دولت کمک می کنند

-صادرات غیر نفتی در 9 ماه اول امسال به31 میلیارد دلار رسید

-به شرایط آینده اقتصادی کشور بسیار خوشبینم

-مردم مطمئن باشند نرخ ارز جهت گیری افزایشی ندارد

-دعوایی میان وزرای اقتصادی نیست؛ اختلاف کارشناسی بین وزرا داریم که طبیعی است، من گاهی اوقات در دولت تا لحظه آخر رای نمی دهم تا همه آزاد باشند اما به هرحال اختلاف نظر کارشناسی هست اما دعوا نیست.

- بودجه سال آینده را بر مبنای دلار ۳۳۰۰ تومانی بستیم. دولت اصلا مایل به بالا رفتن نرخ ارز نیست. رشد فعلی قیمت دلار دوام نخواهد داشت.

-اینقدر سر مسائل جزئی ایراد نگیریم. حالا بعد از سال ها در یک شهری می خواهد کنسرتی برگزار شود و در نهایت می بینیم سر یک بهانه لغو می شود. نباید اینقدر سخت گیری کنیم. اصلا دین ما دین آسانی است. ما باید آزادی ها را بیشتر کنیم. گاهی نقدهایی به دولت می شود که غیرمنصفانه است؛ اگر من ناراحت می شوم به خاطر دولت نیست، بلکه نگران می شوم که چرا اخلاق رعایت نمی شود.

-برای ادامه کنترل تورم و افزایش نرخ رشد در سال آینده به مردم قول می دهم

-به تعهداتمان در برجام عمل می کنیم و امیدواریم طرفین نیز متعهد باشند

-اختلاف کارشناسی بین وزرا طبیعی است اما در اجرا هماهنگ هستیم

-برای دولت ثبات بازار ارز و قابل پیش بینی بودن اقتصاد مهمتر از درآمدهای ریالی است

-برجام دستاورد بزرگ ملت ایران بود

-امیدواریم سالجاری بالای 30 هزار میلیارد تومان در بخش عمران هزینه کنیم

-یازده میلیون نفر و از جمله حاشیه نشینها زیر پوشش نظام سلامت و بیمه قرار گرفتند

-خرید هواپیما هزینه ای بر بودجه عمومی کشور تحمیل نخواهد کرد

-بازپرداخت 18 ساله پول هواپیما نشانه اعتماد جامعه جهانی به ایران است

-برجام ایران هراسی را کنار زد

-امروز کشورهای جهان به نقش مهم ایران در منطقه اذعان دارند

-بابت امنیت فوق العاده مردم ایران از همه نیروهای مسلح و امنیتی تشکر می کنم

-از کمک به کشورها برای مبارزه با تروریسم دریغ نکرده و نمی کنیم

-تروریسم در منطقه در حال شکست است

-در سیاست منطقه ای ایران مقاومت و دیپلماسی دو روی یک سکه اند

-به ملت و دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم کمک کردیم

-امیدوارم نتیجه اجلاس آستانه برای منطقه سرنوشت ساز باشد

-ترمیم وزرای فرهنگی و اجتماعی نشانه توجه دولت به این حوزه است

-از 52 شرکت به بیش از 2500 شرکت دانش بنیان فعال رسیدیم

-رهبر معظم انقلاب راهبری همه ما برای مقابله با آسیب های اجتماعی را بر عهده دارند

-مراکز نگهداری معتادین 52 درصد افزایش یافت

-حل آسیب های اجتماعی نیازمند جامعه با نشاط است

-اسلام به ما می آموزد که نباید به مردم سخت گیری کرد

-16 آذر امسال 390 جلسه در دانشگاهها برگزار شد

-امروز خوشحالیم که 13 نماینده تشکل های دانشجویی آزادانه و منتقدانه با رییس جمهور سخن می گویند

-به جای تخریب و تهمت باید وحدت و برادری را ترویج کنیم

-با استفاده از گاز به عنوان سوخت نیروگاهها و توزیع بنزین استاندارد در صدد کاهش آلودگی هوا هستیم

-مردم باید برای تحقق حقوق شهروندی به صحنه بیایند

-حقوق ملت باید متناسب با تحولات ارتباطی تکمیل شود

-شفافیت حق مردم است؛ باید بدانند پولها کجا خرج می شود

ادامه دارد...
گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور/اشتغال مهمترین مسئله کشور/نرخ ارز متعادل می شود


آغاز گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور/اشتغال مهمترین مسئله کشورنظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است