GPlus
۱۳۹۲/۸/۲۲ - ساعت 05:33:08

روایت وارونه آمریکا از مذاکرات هسته ای ژنو

سخنان اخیر وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر مقصر دانستن ایران در نرسیدن به توافق در جریان مذاکرات ژنو، چیزی جز تلاش برای وارونه جلوه دادن روند این مذاکرات و پنهان کردن واقعیت نیست.به نظر می رسد این نوع اظهارنظرها که بر اساس واقعیت استوار نشده است، نتیجه ای جز سلب اعتماد بین هیات های مذاکره کننده و .. طراحی سایت

شبکه ایران / ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا که بلافاصله پس از پایان مذاکرات هسته ای سه روزه ایران و گروه 1+5 در ژنو، سوییس را به مقصد امارات متحده عربی ترک کرد، روز دوشنبه 20 آبان در اظهارنظری جنجال برانگیز، ایران را مقصر اصلی نرسیدن به توافق در مذاکرات عنوان کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه نگرانی از امنیت رژیم صهیونیستی یکی از بزرگترین دغدغه های غرب در مذاکرات است، گفت: ایران با پیشنهاد کشورهای غربی مخالفت کرد و باعث به نتیجه نرسیدن مذکرات شد.

اظهار نظر جان کری، واکنش ˈمحمد جواد ظریفˈ وزیر امور خارجه ایران را در پی داشت. وی در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر خطاب به کری نوشت: آقای وزیر، آیا این ایران بود که نیمی از پیش نویس آمریکا را پنجشنبه شب زیر و رو کرد؟ و آشکارا جمعه صبح در مخالفت با آن صحبت کرد؟

گرچه در این پیام از ˈلوران فابیوسˈ وزیر امور خارجه فرانسه، نام برده نشد اما به نظر می رسد اشاره ظریف در این پیام به اقدام فابیوس در جریان مذاکرات اخیر است که گفته می شود وی با بیشتر بخش های پیشنهاد آمریکا در پیش نویس توافقنامه مخالفت کرده بود.

محمد جواد ظریف همچنین دوشنبه شب در گفت و گوی خبری شبکه دو سیما گفت: اینکه برخی بخواهند چرخشی در اخبار منتشرشده بدهند، اعتباری در آنها و اعتمادی در مذاکرات ایجاد نمی کند.

وی برخی از طرف های درگیر در مذاکرات را به تناقض گویی متهم کرد و گفت: اینکه آنها روش واحدی نداشته باشند، موجب خدشه دار شدن اعتماد به آنها می شود. صحبت های ضد و نقیضی که برخی از آنها دارند، با واقعیات در صحنه متفاوت است.

این تنها ایران نبود که سخنان کری در مورد مذاکرات ژنو را نادرست دانست، بلکه وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد که سخنان کری با واقعیت همخوانی ندارد.

خبرگزاریˈایتارتاسˈ روسیه به نقل از یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه این کشور نوشت: دلیل عدم دستیابی به توافق با ایران، اختلاف در میان شش قدرت جهانی بوده است.

به گفته این منبع، پیش نویس ارایه شده مورد پسند طرف ایرانی بود اما از آنجایی که تصمیم ها در مذاکرات باید با اجماع عمومی گرفته می شد به همین دلیل توافقی در نشست ژنو به دست نیامد و مقصر این وضعیت، ایرانی ها نبودند.

این منبع روسی با ساده انگاری و تحریف واقعیت دانستن اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا، این سخن را که قدرت های جهانی در برابر ایران موضع واحدی داشتند و اینکه ایرانی ها حاضر به پذیرش پیشنهاد نشست ژنو نشدند، رد کرد. 

**سیاست دوگانه آمریکا

تعجب آور است که وزیر امور خارجه آمریکا هنوز چند روزی از مذاکرات ژنو نگذشته است که واقعیت را دگرگون جلوه می دهد. شاید بتوان این گونه اظهارنظرهای متناقض را در راستای ماهیت خط مشی خاورمیانه ای ایالات متحده تفسیر کرد.

در خاورمیانه، ایالات متحده مجبور است رویکردهای خود را در یک راهبرد جامع تر که شامل تضادهای موجود میان قدرت های منطقه ایران، کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی است، مدیریت کند.

هر یک از این بازیگران برای آمریکا از اهمیتی خاص برخوردارند و مقام های آمریکایی به فراخور زمان و شرایط، موضع گیری هایی بعضا متناقض با قبل اتخاذ می کنند تا در گذر زمان بتوانند موضوع را با چانه زنی و دیپلماسی حل و فصل کنند.

گرچه سخنان وزیر امورخارجه آمریکا بعد از نشست ژنو نشان از امیدواری به آینده داشت اما به نوشته خبرگزاری ˈرویترزˈ، کری در امارات اعلام کرد که عجله ای در دستیابی به توافق با ایران ندارد.

وی در جمع متحدان اماراتی خود عرصه توافق با ایران را نه یک مسابقه بلکه راهی دشوار و وابسته به راه حل دیپلماتیک توصیف کرد.

کری همچنین به متحدان منطقه ای آمریکا اطمینان داد که این کشور همواره حافظ حقوق و امنیت آنها خواهد بود.

اظهارنظر کری مبنی بر مقصر دانستن ایران در حالی است که بیشتر رسانه ها بعد از پایان مذاکرات، به ناراحتی سایر اعضا از فرانسه به دلیل کارشکنی در امضای توافقنامه و ایجاد فضایی نه چندان صمیمانه، اشاره کردند.

وبسایت ˈشیکاگو تریبیونˈ پس از سخنان جان کری نوشت: باوجود اینکه برخی دیپلمات ها فرانسه را مقصر عدم دستیابی به توافق دانستند و این آزردگی حتی در چهره های آن ها هم مشهود بود، ولی کری سعی کرد ایجاد اختلاف بین اعضا را رد کند و ایران را مقصر اصلی بی نتیجه ماندن مذاکرات سه روزه ژنو، دانست.

نمود دیگری از سیاست های دوگانه و گوناگون مقام های آمریکایی به وسیله ˈپاتریک مارتینˈ تحلیلگر مسایل خاورمیانه در وبسایت ˈگلوب اند میلˈ آشکار می شود که در مقاله ای با عنوان ˈکری ایران را مقصر دانستˈ، نوشت: جان کری در اظهارنظر جدید خود نه اعضای 1+5 بلکه ایران را عامل اصلی عدم نتیجه گیری از مذاکرات هسته ای عنوان کرد.

مارتین در واکنش به گفته کری مبنی بر اینکه هیچ کشوری حق مسلمی برای غنی سازی ندارد، نوشت: نکته جالب این اظهارنظر از جانب کری این است که پیشتر خود او و اوباما به حق ایران برای غنی سازی اذعان کرده و موضوع بحث در این خصوص را تنها میزان و درصد غنی سازی و نه نفس آن عنوان کرده بودند. 

** تردید کنگره آمریکا به اظهارنظر دولتمردان این کشور

این موضوع که اظهارنظرهای نمایندگان غرب به ویژه آمریکا به سرعت تغییر می کند، بارها به وسیله مقام های ایرانی مورد تاکید و نقد قرار گرفته است.

حتی ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا که در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفتاری نرم و مثبت را در قبال ایران بر زبان راند، چند روز بعد در دیدار با مقام های رژیم صهیونیستی در نیویورک سخنش را تغییر داد و از وجود همه گزینه ها بر روی میز و ادامه فشار بر ایران در جهت حفظ امنیت رژیم صهیونیستی سخن گفت.

وبسایت ˈفارین پالسیˈ در گزارشی به تردید اعضای کنگره آمریکا مبنی بر بی اعتمادی به خبرهای منتشر شده در خصوص مذاکرات ژنو پرداخت و نوشت: در پایان مذاکرات ژنو و در پی اظهارنظرهای مختلف مقام های آمریکایی و ایرانی و پرتاب توپ تقصیر از جانب دو گروه به زمین یکدیگر، تردید در محافل مختلف آمریکا و حتی کنگره این کشور در خصوص صحت اظهارنظرهای یکی از این دو گروه افزایش یافته است.

ˈجان هادسونˈ نویسنده این گزارش، به نقل از یکی از نمایندگان کنگره، نوشت: من اظهار نظرهای جان کری را قبول ندارم و تئوری عدم دستیابی به توافق تحت تاثیر مخالفت فرانسه را باورپذیرتر می دانم.

به عقیده وی دلیل اصلی چنین اظهارنظری از سوی کری این است که دولت مایل نیست کسی تصور کند فرانسوی ها در مخالفت با ایران و محافظت از رژیم صهیونیستی از آن ها پیشی گرفته اند و این تصور، آنها را به وحشت می اندازد. 

**تلاش آمریکا برای جلب اعتماد متحدان

این موضوع که توافق احتمالی در مذاکرات هسته ای ژنو با ناخشنودی و نگرانی شدید رژیم صهیونیستی روبرو شد، بحثی غیرقابل تردید از طرف همه کارشناسان و تحلیلگران بوده است؛ به گونه ای که شیکاگو تریبون در بخش دیگری از مقاله خود با اشاره به نقش فعال رژیم صهیونیستی طی مذاکرات ژنو نوشت: زمانی که با قوت گرفتن امکان دستیابی به توافق نهایی، وزیران امور خارجه اعضای 1+5 به استثنای چین به ژنو رفتند، ˈبنیامین نتانیاهوˈ به ناچار همه آخر هفته خود را پشت تلفن سپری کرد و همه تلاش خود را انجام داد تا جلوی امضای توافقنامه را بگیرد.

به نوشته شیکاگو تریبیون، تماس های پی در پی نتانیاهو با وزیران امور خارجه کشورهای 1+5 و تاکید بر اعتماد نکردن به ایران حتی واکنش کری را نیز برانگیخت. تاجایی که او در مصاحبه ای که بعد از ترک سوییس در ابوظبی انجام داد، خطاب به نتانیاهو گفت: هیچ توافقی با ایران انجام نشده است و نگرانی نخست وزیر اسراییل زودهنگام است. مخالفت با یک توافق زمانی معنا پیدا می کند که شما از مفاد آن آگاه باشید.

ˈافهˈ خبرگزاری رسمی اسپانیا نیز در گزارش خود با پرداختن به موضوع حل نشدن پرونده هسته ای ایران ، به اهمیت رژیم صهیونیستی برای ایالات متحده پرداخت و به نقل از جان کری نوشت: ایران هسته ای، تهدیدی برای اسراییل و منطقه است و حمایت از متحدان منطقه ای از وظایف آمریکا است به همین دلیل تحریم های ایران همچنان ادامه خواهد داشت و این گفت و گوها به معنای از دست دادن چیزی نیست.

وی تصریح کرد: آمریکا در مذاکرات با ایران کاری نمی کند که روابط استراتژیک واشنگتن با کشورهای منطقه تحت تاثیر قرار بگیرد.

وزیر امورخارجه آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده تضمین های لازم را برای امنیت اسراییل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مذاکرات اتمی مد نظر دارد.

سایت خبری تحلیلی ˈپوبلیکˈ اسپانیا نیز در یادداشتی با عنوان ˈایران، اسراییل و سردرگمی آمریکا در تصمیم گیریˈ به قلم ˈگارسیا گاسکنˈ نوشت: آمریکا به دلیل همسفر بودن با اسراییل در عرصه سیاست بین الملل، در گرفتن تصمیم در مورد ایران که تنها کشور خاورمیانه است که همواره اسراییل را تحت الشعاع قرار می دهد و موجبات خشم آن را فراهم می کند، سردرگم مانده است.

این گزارش نوشت: ایجاد روابط حسنه متقابل میان ایران و غرب، تا زمانی که دولت آمریکا به لابی های اسراییلی وابستگی تمام دارد غیر ممکن است.

به قلم این تحلیل گر اسپانیایی، از طرفی دشمنی با ایران به نفع اسراییل است و منفعت اصلی آن برای اسراییل، منحرف کردن توجه مردم از ادامه اشغال سرزمین فلسطین و در نتیجه گسترش استعمارگری در این منطقه است. 

**جمع بندی

سخنان اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر مقصر بودن ایران در نرسیدن به توافق در مذاکرات اخیر، چیزی جز تلاش برای وارونه جلوه دادن روند مذاکرات نبود.

به نظر می رسد این نوع اظهارنظرها که بر اساس واقعیت استوار نشده است، نتیجه ای جز سلب اعتماد بین هیات های مذاکره کننده و دشوارشدن شرایط برای رسیدن به توافقی جامع، نخواهد داشت.

اینک برای بسیاری، رویکرد غیرسازنده هیات فرانسوی در مذاکرات اخیر آشکار شده است و اظهارات اخیر جان کری که در آن به نقش فرانسه در نرسیدن به توافق اشاره ای نکرد، واقعیت را تغییر نمی دهند و تنها اعتبار مواضع مقام های آمریکایی را کاهش خواهد داد.

از سوی دیگر تاکید جان کری بر حفظ منافع هم پیمانان آمریکا همچون رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، گرچه جدید نیست اما طرح آن در برهه کنونی که فضای مذاکرات نیاز به مواضع سازنده برای رسیدن به توافق دارد، بیهوده و حساس برانگیز است.//26

منبع ایرنا

راه اندازی سایت
: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

چرا می خواهید این خبر را گزارش کنید؟

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

شماره تماس :

توضیحات :

ثبت