GPlus
۱۳۹۲/۳/۲۴ - ساعت 12:32:46

خبر خوش برای مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی از اعمال پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: با پرداخت این افزایش مابه التفاوت سه ماهه اول سال نیز به صورت یکجا به حساب آنها واریز می شود. طراحی سایت

شبکه ایران /سعید مرتضوی در نشست خبری که امروز در سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، افزود: در جلسه‌ای که امروز برگزار شد، به منظور افزایش و اعمال 25 درصدی حقوق بازنشستگان ، 2800 میلیارد تومان اعتبار لحاظ شد و در حال حاضر از نظر بودجه و پرداخت هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.


وی با بیان اینکه در مورد افزایش حقوق و مزایا باید پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی به دولت ارائه شود و این افزایش باید در بودجه سازمان پیش بینی شده و به تصویب هیات امنا برسد، گفت: ظرف یک یا دو هفته آینده وزیر کار که رییس هیات امنای سازمان تامین اجتماعی است باید مصوبه‌ای را در این زمینه به سازمان ارائه کند.


به گفته مرتضوی، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قول داده است که مصوبه مربوطه را ظرف هفته جاری و یا هفته آینده به سازمان تامین اجتماعی ارائه کند.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در سالهای گذشته افزایش حقوق در مرداد و تیر ماه در فیش حقوقی اعمال و پرداخت می‌شد، اظهار کرد: در سال گذشته نیز افزایش حقوق در مردادماه اعمال و پرداخت شد.


وی با بیان اینکه حداقل حقوق بازنشستگان و مستمری بگیرانی که 30 سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، 700 هزار تومان است، گفت:‌ 700 هزار تومان یاد شده بدون در نظر گرفتن مزایای جانبی (حق اولاد، همسر و ..) است.


مرتضوی ادامه داد: سال گذشته 18 درصد به حقوق بازنشستگان اضافه شد و این در حالی است که سالیان قبل تنها شش یا هفت درصد به حقوق آنها اضافه می‌شده است.


بنا بر این گزارش ، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه آیا سازمان با کمبود اعتبار مواجه شده که نتوانسته تا کنون افزایش حقوق‌ها را اعمال کند، گفت: این موضوع نیازمند مصوبه‌های لازم در این زمینه بود.


وی ادامه داد: چند مطلب وجود دارد که باید بازنشستگان و بیمه شدگان از آن مطلع باشند، در مقطع زمانی شرکتی به نام سورینت مهر قصد داشت شرکت‌های کم بازده سازمان تامین اجتماعی را خریداری کند و علت آن هم این بود که این شرکت در معرض تحریم قرار داشت و می‌خواست سرمایه گذاری خود را در داخل کشور انجام دهد.


مرتضوی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی نیز در نظر گرفته بود که حدود 90 شرکت کم بازده خود را که به جای دیون دولت به این سازمان واگذار شده بود، به فروش برساند، اظهار کرد: تفاهم نامه‌ای در این زمینه با شرکت سورینت مهر امضا شد و پس از افتتاح حساب در مالزی این شرکت 15 هزار میلیارد تومان را به صورت ین ژاپن به حساب سازمان تامین اجتماعی در بانک مسکن مالزی به حساب واریز کرد.


وی افزود: 48 ساعت پس از این موضوع، شرکت سورینت مهر به تحریم آمریکا درآمد و بانک مسکن اعلام کرد که این پول نیز مشمول تحریم شده است و این در حالی بود که در تفاهم نامه قید کرده بودیم انتقال این مبلغ به کشور بر عهده این شرکت است و اگر نتواند این عمل را انجام دهد هیچ یک از شرکت‌های مورد تفاهم به واگذار نمی‌شود.


به گفته مرتضوی، سرمایه تامین اجتماعی مربوط به بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان است و نمی‌توان بر روی آن ریسک کرد.


وی خاطر نشان کرد: تا کنون موفق به انتقال این پول به کشور نشده‌ایم و در حالی که این مبلغ در حساب سازمان است و آنها نیز نمی‌توانند پول را به داخل کشور بیاورند، حل این موضوع نیازمند گذر زمان است، اما هیچ ضرری به سازمان وارد نشده است.


مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در مورد میزان بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی و پرداختی‌هایی که تا کنون در این رابطه صورت گرفته، عنوان کرد: در مجموع دولت تا کنون 35 میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که در این خصوص 55 درصد سهم شرکت هواپیمایی هما به تامین اجتماعی واگذار شد.


وی افزود: بر اساس مصوبه‌ دولت باید 22 شرکت دولتی به سازمان تامین اجتماعی واگذار می‌شد که بر اساس کارشناسی‌ها و برآوردها این شرکتها به مبلغ 35 هزار میلیارد تومان ارزش داشت.


به گفته مرتضوی، علاوه بر شرکت هواپیمایی‌ هما، بر واگذاری معدن شماره سه سیرجان نیز موافقت شده است.


وی افزود: علاوه بر دو مورد اشاره شده، بیش از 50 درصد سهام ذوب آهن نیز خریداری شد که 45 میلیارد تومان آن به صورت نقدی و 2000 میلیارد تومان الباقی نیز مربوط به دیون دولت می‌شد که در قالب رد دیون محاسبه شد.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ارتباط .با قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز اظهار کرد: این موضوع یکی از مطالبات بازنشستگان از سالیان گذشته بوده است و زمانی سازمان تامین اجتماعی می‌تواند آن را اجرایی کند که اعتبار در نظر گرفته شده به حساب این سازمان واریز شود.


مرتضوی ادامه داد: تا زمانی که این اعتبار واریز نشود هرچند مصوبه دولت و مجلس هم در این خصوص آماده باشد، نمی‌توانیم در این زمینه اقدام کنیم و تا کنون هیچ مبلغی در رابطه با همسان سازی حقوقها به حساب سازمان وارد نشده است.


وی از اعلام نتیجه نهایی کارگروهی که در ارتباط با قانون همسان سازی تشکیل شده است تا 2 هفته آینده خبر داد و گفت: نتیجه این کارگروه تا دو هفته آینده اعلام می‌شود و امیدواریم مشکل قانون همسان سازی به عنوان یک مطالبه قدیمی برطرف شود.


به گفته وی در این کارگروه که به واسطه کانون‌های بازنشستگان تشکیل شده است، نمایندگان کانون‌ها، معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی و سایر مسئولین سازمان عضو هستند و بیش از 10 جلسه کارشناسی در این خصوص برگزار شده است.

منبع : ایسنا
پایان مطلب /

راه اندازی سایت
: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

چرا می خواهید این خبر را گزارش کنید؟

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

شماره تماس :

توضیحات :

ثبت